Apteczki pierwszej pomocy Medaid na Bajkale

Wczoraj przed południem do Polski wróciły Anna Grebieniow i Xenia Starzyńska, uczestniczki i organizatorki dwuosobowej zimowej wędrówki po tafli Bajkału. Jak same podsumowują, było to “10 dni włóczęgi po Bajkale z bagażem na rybackich sankach przypiętych do paska”. We wspomnianym bagażu znalazły się również nasze apteczki pierwszej pomocy – duża AS 03 + i podręczna AP 06, które od kilku lat z powodzeniem zdają egzamin nie tylko w firmach czy instytucjach, ale i podczas podróży w dzikie lub trudno dostępne rejony świata.

Tegoroczna wyprawa była rekonesansem przed większym przedsięwzięciem, w ramach którego część uczestników wyprawy “Żaglowozem przez Pustynię Gobi” zamierza pokonać Bajkał trójkołowcami napędzanymi wiatrem – żaglowozami.

A oto pierwsze, przekazane telefonicznie, wrażenia:

“Szłyśmy z południa na północ, później odbiłyśmy na wschód i przedostałyśmy się na drugi brzeg. Musiałyśmy zawrócić, ponieważ brzeg wschodni był zasypany śniegiem do tego stopnia, że miejscowe samochody grzęzły w zaspach i podróż byłaby utrudniona przez wywracające się nieustannie sanki.

Wróciłyśmy więc na stronę zachodnią, po drodze dwa razy spotkała nas zamieć śnieżna i sztorm (tak określili to rybacy). Mówili, że nas zduje, bo będzie sztorm. Szedł silny wiatr, opowiadali, że jak dobrze przywieje, to auta znosi i że nasze śruby powyrywa albo podrze namiot i razem z nami zduje. Dla bezpieczeństwa pojechałyśmy z nimi stopem bliżej brzegu.

Następnego dnia przyjechali po nas i odwieźli z powrotem na środek Bajkału, żebyśmy mogły iść dalej. Sztorm nie zdarza się co dzień.

Raz pojawiła się zamieć, szła chmura śniegowa i zaczęła zasłaniać brzeg, a my nie miałyśmy gpsa tylko kompas i bałyśmy się, że jak się zrobi mleko, to zboczymy z kursu i w tym mleku się pogubimy. Więc szłyśmy pełną parą kilka godzin, tracąc prawie brzeg z oczu i wtedy przyszedł wiatr, przejaśniło się, ale nadal do brzegu było daleko.

Z pewnością podziałały na nas psychologicznie opowieści rybaków o Holendrze, który zamarzł na Bajkale po tym jak zgubił się jadąc rowerem.”

Wkrótce więcej informacji i zdjęć z podróży.

Szczęśliwy powrót podróżniczek jest dobrą okazją do napisania czym wyróżniają się nasze apteczki pierwszej pomocy i dlaczego nie obawiamy się wysyłać ich w świat w ramach testów.

Po pierwsze to Medaid jest producentem i od początku do końca odpowiada za projekt, wykonanie i wyposażenie wszystkich apteczek i breloczków ratowniczych. Korzystając z praktycznych doświadczeń zdobytych podczas realnych akcji ratowniczych, szkoleń i symulacji, a także uwag członków wypraw, zaprojektowaliśmy od podstaw serię apteczek pierwszej pomocy składającą się z modeli przeznaczonych dla szkół, firm i instytucji, ośrodków związanych z medycyną i ratownictwem medycznym (Safe Dent, ampularium), do użytku osobistego oraz samochodowych.

Zadbaliśmy o cztery podstawowe sprawy:

 • wyposażenie,
 • ergonomię,
 • trwałość,
 • estetykę;

Elementy wyposażenia zostały ułożone zgodnie z kolejnością podejmowania czynności ratujących życie. Pokrowce apteczek, wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów (w tym dobrej jakości suwaków), sprawdziły się między innymi w skalistym terenie Jordanii, śniegach Kilimandżaro, piaskach Afryki i stepach Mongolii, a ostatnio na bezkresnych przestrzeniach Syberii.

Największe zalety apteczek pierwszej pomocy Medaid to:

 • Przemyślany zestaw sprzętu i materiałów niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy (w tym rurka ustno-gardłowa, maseczka CPR).
 • Prosty dostęp do zawartości apteczki; zamykane na suwak kieszenie z siatki, gwarantujące porządek i możliwość błyskawicznej oceny zawartości.
 • Elementy odblaskowe przyszyte do każdej z apteczek, zwiększające bezpieczeństwo w nocy i w warunkach silnego zadymienia.
 • Kamizelki odblaskowe oraz tzw. chemiczne światło – elementy niezbędne w warunkach słabej widoczności (nie występują w najmniejszym modelu).
 • Bardzo solidne i estetyczne wykonanie, odporność na zużycie i warunki atmosferyczne.
 • System uchwytów umożliwiających proste i trwałe przyczepienie apteczki do (w zależności od modelu): paska, plecaka, siodła, tylnej półki samochodu (rzepy zapobiegające przemieszczeniu apteczki podczas hamowania), ściany (specjalne maty z rzepami).
 • Wyposażenie samochodowych apteczek pierwszej pomocy znacznie przekracza wymagania normy DIN.
 • Nie zawierają gadżetów – wyłącznie przydatne wyposażenie dobrej jakości.
 • Występują w trzech rozmiarach i rodzajach wyposażenia.

Zdjęcia, opisy i ceny apteczek pierwszej pomocy Medaid znajdziesz w naszym sklepie internetowym.