W Europie dochodzi nawet do 700 000 zgonów rocznie z powodu NZK (Nagłe Zatrzymanie Krążenia).
Okazuje się, że większość poszkodowanych z NZK przeżywa, jeśli na miejscu zdarzenia zostanie szybko rozpoczęta resuscytacja.
Użycie defibrylatora konieczne jest w 76% przypadków.

Ok, dość statystyk. 
Smutna prawda jest taka, że przeżywalność w NZK jest bardzo mała. Fakt ten związany jest właśnie z rzadko podejmowanymi czynnościami ratującymi życie na miejscu zdarzenia przez osoby, które były świadkami całej sytuacji.
Przez wiele lat pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego (ZRM), każdy z naszych instruktorów spotykał się z podobnymi sytuacjami:
– wyjazd z miejsca wyczekiwania (powód: NIE ODDYCHA)
– dojazd na miejsce zdarzenia
– leżący poszkodowany, tłum gapiów, telefony w dłoniach i krzyki, że pogotowie jechało zbyt długo…
– ocena stanu pacjenta, asystolia (brak czynności elektrycznej serca – ta serialowa, prosta linia na monitorze), 20min resuscytacji, odstąpienie od czynności, wezwanie lekarza i stwierdzenie zgonu. Kolejna walka o ludzkie życie przegrana.
Na szczęście, nie zawsze wygląda to w ten sposób. Co raz częściej spotykamy się z sytuacjami, w których świadkowie podejmują RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) zanim przyjedzie ZRM. I to właśnie te wyjazdy sprawiają, że nasza praca nabiera sensu. My, na własne oczy widzimy, że praca instruktora pierwszej pomocy przynosi wymierne efekty.
Na szkoleniach często powtarzamy, że bez Was, nasza praca nie ma sensu i nigdy nie będzie miała. Związane jest to właśnie z tymi 76% przypadków, w których najczęściej występuje migotanie komór (VF) lub częstoskurcz komorowy (VT)(mechanizmy zatrzymania krążenia, w których jest zachowana czynność elektryczna serca). Jeśli nikt ze świadków zdarzenia nie podejmuje RKO, VF/VT zmieni się w asystolię – najgorzej rokujący mechanizm NZK.
Podsumowując. Zadbaj o własne bezpieczeństwo. Nie pozostawaj obojętny. Sprawdź czynności życiowe poszkodowanego. Wezwij ZRM (112 lub 999). Szybko podejmij RKO. Użyj AED jeśli jest dostępny (defibrylator automatyczny, bardzo często dostępny w miejscach publicznych). Prowadź uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze do momentu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego lub zmiany stanu poszkodowanego.

Do zobaczenia na szkoleniach.
G.

Na podstawie https://bit.ly/2LqwIGA