Pytanie czy koronawirus dotrze do Polski nie jest właściwe.
Powinniśmy pytać „kiedy?”

Z niepokojem obserwuję skrajne podejście do tematu. Niepotrzebna panika jest tak samo szkodliwa jak ignorowanie zagrożenia.
O jeszcze jednej niepokojącej mnie rzeczy napiszę za chwilę.

Póki co w Polsce możemy bezpiecznie wyjść z domu, pojechać do pracy (nawet komunikacją miejską), spotkać się ze znajomymi w centrum miasta.

Nie chcę prowadzić tu rozważań, który wirus jest bardziej śmiertelny – grypy, COVID-19 czy… SARS.
Dane o tym znajdziecie bez problemu w sieci. Podobnie jak informacje o rozprzestrzenianiu się danych wirusów i miejscach ich występowania.

Wracając do COVID-19.
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że profilaktyka powinna nas uchronić przed zachorowaniem.
Ale co to znaczy profilaktyka?
Obserwujecie popularne portale aukcyjne? Maseczki (warte kilka złotych) potrafią być wystawiane za 400zł!!! Z dopiskiem „koronawirus, covid-19, Wuhan” itp. Hasztag: zarabiamnaniewiedzyinaiwnościmoichrodaków…

Panie i Panowie. Teraz UWAGA!
Odkrywam wiedzę tajemną (przelewajcie hajs na konto firmowe zamiast typom od maseczek za miliony monet)!
Podstawą profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk. Chcesz być pro? Znajdź w sieci instrukcję chirurgicznego mycia – proste, szybkie, bardzo dokładne.
Chcesz korzystać z żelu odkażającego? Dobry pomysł szczególnie w sytuacji, w której nie możesz umyć rąk (tak, mycie to podstawa).

Jeszcze słowo o żelach/płynach – większość z nich, dostępnych na rynku, to preparaty antybakteryjne. Widzicie różnice? Zabijają bakterie, nie wirusy. Koronawirus czuję się w nich jak… wirus w płynie antybakteryjnym, czy tam ryba w wodzie…
Ale ok, idziemy do apteki, prosimy o płyn antywirusowy. Odpowiedź – brak lub cena z kosmosu $$$.

Światowa Organizacja Zdrowia na swoim portalu publikuje przepis na szybki płyn, który zabija zarówno bakterie jak i wirusy.
Trafiłem tam dzięki koledze, który uwielbia tego typu przepisy – rzućcie okiem na jego fanpage (tam też znajdziecie przepis – post z 28.02) Preppers Poland

Dbajcie o siebie. Zawsze.