Bez względu na to, czy jedziemy na wycieczkę rowerową ze znajomymi, czy też jak co dzień dojeżdżamy samochodem do pracy, niezbędnym wyposażeniem podczas każdej podróży powinna być apteczka pierwszej pomocy. Jeżeli chcemy w razie wypadku skutecznie udzielać pierwszej pomocy, dobrym pomysłem jest stworzenie takiego zestawu ratowniczego. Co powinno się w nim znajdować?

Pomimo tego, że posiadanie apteczki nie jest regulowane przez polskie prawo (nie jest ona np. niezbędnym wyposażeniem samochodu), to na szczęście coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Z pewnością jednym z czynników wpływających na popularyzację apteczek jest ich dostępność – gotowe zestawy możemy znaleźć dziś w każdym hipermarkecie. O ile posiadanie apteczki jest zdecydowanie lepsze niż jej brak, o tyle niska cena produktów z marketu ma bezpośrednie przełożenie na ich jakość, a co za tym idzie – skuteczność udzielanej przy ich użyciu pierwszej pomocy. Dlatego też podczas dokonywania zakupu, dużo lepiej jest w ten proces włożyć nieco więcej pracy i samemu skompletować swój zestaw lub poszukać zaufanej firmy produkującej apteczki.

Apteczka będzie tak dobra, jak jej wyposażenie – przemyślane i dopasowane do potrzeb.

Wybierz jedne z przemyślanych, gotowych apteczek dostępnych na naszej stronie. Zajrzyj na ApteczkiRatownicze.pl i zobacz jakie zestawy skompletowali nasi ratownicy na podstawie swojego doświadczenia.

Potrzebujesz apteczki pod konkretne zadania? Nasi instruktorzy pomogą Ci doposażyć i dostosować do potrzeb jedną z naszych pozycji.

Polska europejskim DINozaurem
Przy tworzeniu swojej własnej apteczki, możemy wspomagać się wytycznymi Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN). Opracowania tego podmiotu dotyczące apteczek, stanowią podstawę prawodawstwa praktycznie wszystkich krajów europejskich. Polska jest na tej mapie niechlubnym wyjątkiem. Z racji na to, że nasze prawo nie reguluje czym jest apteczka, co i rusz można natknąć się w sklepach na przykłady „wyrobów apteczkopodobnych”, które choć kuszą cenowo, to w przypadku zagrożenia zdrowia, czy życia nie zdadzą się absolutnie na nic. Dlatego też poniżej prezentujemy kilka elementów, które powinny znaleźć się w prywatnej apteczce, aby ta była zgodna z europejską wykładnią, a przede wszystkim – aby była skutecznym narzędziem niesienia pomocy.

 

Rękawiczki
Dużo rękawiczek.  Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo i założenie rękawiczek jest wymagane do jego zachowania. To one stanowią barierę między nami a wydzielinami pacjenta. Nie dopuśćmy więc do sytuacji, w której w naszej apteczce albo ich nie ma, albo znajduje się tylko jedna para, którą na dodatek porwiemy zakładając je w stresie. Nie dotykamy jednymi rękawiczkami kilku pacjentów. Udzielając pomocy innej osobie – zmieniamy rękawiczki. Można też ubrać dwie pary rękawiczek, pierwsza para się zabrudzi możemy szybko zdjąć i mieć kolejną czystą pod spodem. Podczas udzielania pierwszej pomocy potrzebna jest naprawdę duża ilość rękawiczek.

Plaster z opatrunkiem
Plaster z opatrunkiem cechuje dobra przyczepność do skóry, zabezpiecza rany, zmniejszając naciskiem krwawienie, jest dostępny w różnych wielkościach lub apteczkę wyposażamy w plaster do cięcia.

Gazik nasączony alkoholem
W pierwszej pomocy przy krwawieniach chodzi o tamowanie krwotoków. Dodatkowo materiały dezynfekcyjne zajmują bardzo dużo miejsca. Gaziki nasączone roztworem alkoholowym będą wiec pomocne przy dezynfekcji drobnych skaleczeń czy ran.

Chusty trójkątne
Najpopularniejszym sposobem na tamowanie krwawienia i opatrywanie ran są bandaże. Nie znaczy to jednak, że stanowią one najlepszy wybór – nie są bowiem wszechstronne i istnieje dużo sytuacji, w których zwyczajnie nie pomogą. Jeżeli nasze możliwości zakupu są ograniczone (np. mamy mało miejsca w apteczce), dużo lepiej jest postawić na chusty trójkątne. Nie tylko sprawdzają się one we wszystkich rodzajach opatrunków, ale też służą do stabilizacji uszkodzonej kończyny. Istnieje wiele technik (np. unieruchomienia przy złamaniach) wymagających używania właśnie takich chust. Dlatego też warto mieć kilka zawsze pod ręką.

Gaza opatrunkowa
Nakładamy je jako pierwszą warstwę na krwawiące rany. W apteczce pierwszej pomocy najlepiej sprawdzają się gazy 0,25/1m; 0,5/1m; 1/1m. Podczas silnych krwotoków dokładamy kolejne warstwy gazy na siebie. Niczego nie ściągając. Opatrunek będzie skuteczny wtedy, kiedy będzie ciasny.

Przylepiec w rolce
Przylepiec pomoże przytrzymać opatrunek w sytuacji opatrywania większych powierzchni.

Opaska elastyczna
Służy do zawinięcia i wygenerowania ucisku w miejscu krwawienia. Jest to mocny materiał, który nie ulegnie urwaniu w sytuacji, gdy chcemy wykonać mocny i ciasny opatrunek. Takich opasek w apteczce powinno być co najmniej kilka sztuk. Przy użyciu opaski powinniśmy mocno trzymać ją w dłoni podczas zawijania uszkodzonej kończyny, by opatrunek nie wypadł nam z ręki.

Folia NRC
Powstała na potrzeby NASA folia termiczna jest dziś dużo częściej używana właśnie w pierwszej pomocy. Służy do odizolowania poszkodowanego od warunków atmosferycznych. Utrata ciepła u poszkodowanego bardzo często pogarsza stan spowodowany urazem. Poszkodowanego owijamy całego, czyli od pleców aż po klatkę piersiową. Nie jak kocem w domu, z wierzchu. By zapobiec wychłodzeniu poszkodowany musi być bardzo szczelnie owinięty folią. Jej użycie ma także dodatkową zaletę. Zapewniając poszkodowanemu ciepło i poprawiając jego komfort wspieramy go psychicznie, co jest nie do przecenienia podczas niesienia pierwszej pomocy.

Dobre nożyczki
Wytrzymałe, ostre nożyczki, które poradzą sobie z przecięciem ubrań czy pasów samochodowych (a nie tylko lekkiego bandażu) zakończone na okrągło, aby uniemożliwić skaleczenie poszkodowanego. Taka solidna para nożyczek przyda się także poza sytuacjami zagrożenia, dlatego inwestycja w nie, na pewno nie będzie nietrafiona.

 

Opakowanie
Dobrze zaprojektowana apteczka osobista (a o takiej tu mowa) powinna być niewielkich rozmiarów, ale pakowna. Saszetka powinna być trwałym, szczelnym opakowaniem, najlepiej na zamek, odpornym na przecieranie i przemakanie. Taka saszetka chroni zawartość przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Równie ważny jest też intuicyjny dostęp do każdego elementu wyposażenia, tak aby zawartość apteczki pozostała na swoim miejscu po jej otwarciu, a wszystkie elementy były widoczne na pierwszy rzut oka. Opakowanie powinno być charakterystyczne, aby od razu mówiło nam, że to apteczka pierwszej pomocy. Mocno poprawiającym funkcjonalność rozwiązaniem jest system mocowania, tak aby apteczka nie zajmowała cennego miejsca w plecaku, a miała możliwość przytoczenia jej w prosty sposób poza.

 

Pamiętaj, że sprzęt to nie wszystko. Postaw na wiedzę i praktyczne umiejętności biorąc udział w kursie pierwszej pomocy.

ApteczkiRatownicze.pl