Oczywiście – zalecane jest uciskanie klatki piersiowej na zmianę z oddechami ratowniczymi, ale główny nacisk prowadzenia resuscytacji, kładzie się na dobrej jakości uciski.
Jak to ogarnąć po kolei? 3️⃣2️⃣1️⃣
👉 upewnij się, że jest bezpiecznie, jeśli możesz użyj także rękawiczek 🧤🥊
👉 rozpoznaj nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) – sprawdź czy poszkodowany jest przytomny potrząsając go delikatnie za ramiona, następnie odchyl jego głowę do tylu i sprawdź czy oddycha (nie telefonem, nie lusterkiem, nie innymi szatańskim metodami – swoim uchem i policzkiem, lub/i obserwując ruchy klatki piersiowej). Poszkodowany powinien oddychać min. ok 2x 10s. Jeśli oddycha wolniej lub ruchy klatki są niewidoczne, lub „wzdycha” – oznacza to nieprawidłowy oddech i powinieneś:
👉 wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego 1️⃣1️⃣2️⃣ lub 9️⃣9️⃣9️⃣
👉 rozpocząć uciskanie klatki piersiowej – jeśli umiesz i możesz się zabezpieczyć np maseczką do prowadzenia oddechów ratowniczych – wykonuj 2 oddechy po każdych 30 uciśnięciach (stayin’ alive u, u, u 🎶🎵🎶🎵🎶
👉 wyślij kogoś po AED lub użyj jeśli jest w pobliżu (AED, a nie ktoś 🤣) ⚡️
👉 postępuj wg poleceń AED lub prowadź RKO bez urządzenia do momentu:
– przyjazdu ZRM 🚑
– zmiany stanu poszkodowanego 😞➡️🙄
– opadnięcia z sił (zmieniaj się z innym ratownikiem co 2min jeśli jest taka możliwość) 😮‍💨
Jeśli nie wykonujesz oddechów ratowniczych, uciskaj klatkę piersiową bez przerw 🫡
No i tyle:
Jak to techniczne zrobić dowiesz się oczywiście na naszych kursach – przećwiczysz te czynności wielokrotnie. I albo się tego nauczysz, albo zostaniesz na noc w firmie i będziesz powtarzał do kolejnego dnia… No!
kursyRatownictwa.pl
Piona!
G. 🧔‍♂️