Wydawałoby się, że jest to sprawa oczywista i gotową apteczkę do samochodu bez trudu możemy kupić w wielu miejscach – warto jednak przyjrzeć się jakości wykonania apteczki i wyposażenia, jakie zawiera. Dlaczego to takie istotne? Wybór apteczki, która jest kompleksowo wyposażona i stworzona na bazie doświadczenia powoduje, że jest dla nas bardziej instynktowna w użyciu, nawet w stresowej sytuacji, a to jest klucz do udzielenia pierwszej pomocy.

Aby mieć pewność posiadania dobrze wyposażonej apteczki w samochodzie, warto zaufać specjalistom, którzy stworzyli sprawdzony produkt starannie dobranych i przemyślanych elementów – takie są nasze Apteczki Pierwszej Pomocy Typ 410 oraz Apteczki Pierwszej Pomocy Typ 510.

wypadek

Dziś ty uratujesz kogoś, jutro ktoś ciebie

Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy w sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem wypadku może zadecydować o czyimś życiu lub zdrowiu. Apteczka może przydać się w wielu niespodziewanych sytuacjach dlatego, zamiast zastanawiać się, czy apteczka jest obowiązkowa i od tego uzależniać jej zakup, warto zdać sobie sprawę z faktu, że to absolutna konieczność dla świadomego kierowcy. Warto posiadać odpowiedni pakiet zarówno w samochodzie, jak i w domu oraz na wycieczkach. To kwestia bezpieczeństwa i świadomości jak nieoceniona może okazać się pierwsza pomoc.

Właśnie dlatego nasze apteczki zostały wyposażone na tylnym panelu w specjalne rzepy ułatwiające umieszczenie apteczki w widocznym i dostępnym miejscu – za siedzeniem pasażera lub na dywaniku, niekoniecznie schowaną pod kołem w bagażniku. Apteczki są bardzo przejrzyście zorganizowane co minimalizuje ilość potencjalnych błędów jakie możemy popełnić. Ich system rozmieszczenia wyposażenia również pozwala łatwo rozdzielić sprzęt pomiędzy ratowników.

 

Kierowco, czy znasz swoje obowiązki?

Zgodnie z przepisami, jeśli uczestniczymy w wypadku drogowym, jesteśmy zobowiązani zatrzymać pojazd, zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego w miejscu wypadku lub usunąć pojazd, jeżeli nie ma rannych lub ofiar śmiertelnych oraz podać swoje dane. Inaczej jest w przypadku, jeśli w wyniku wypadku są ranni lub ofiary śmiertelne. Wówczas kierowca musi udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i policję. Brak udzielenia pomocy ofiarom wypadku jest wykroczeniem.

Jak łatwo się domyślić, nie da się udzielić pomocy w sytuacji, kiedy kierowca nie posiada apteczki, aby udzielić doraźnej pomocy. W Polsce posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe, jednak ten przepis nie wpływa korzystnie na bezpieczeństwo ofiar wypadków. Kierowcy mimo obowiązku niesienia pomocy ofiarom wypadku, nie mogą tego wymogu realizować z powodu braku odpowiednich narzędzi, w jakie zaopatrzona jest apteczka samochodowa. Oczywiście udzieleniem takiej pomocy jest również wykonanie telefonu wzywającego pogotowie ratunkowe, jednak niezaprzeczalnym faktem jest, że posiadanie apteczki pozwala na reakcję, zanim pomoc dotrze na miejsce wypadku, a może mieć kluczowe znaczenie dla niesienia pomocy lub jej otrzymania.

 

W co powinna, a w co może być wyposażona apteczka

Apteczki Pierwszej Pomocy Typ 410 oraz Apteczki Pierwszej Pomocy Typ 510 składają się z ponad 60 elementów, dzięki czemu pozwala na podjęcie działań z zakresu pierwszej pomocy. Szczególnie warto podkreślić, że nasze zestawy jako jedyne posiadają na wyposażeniu aparat do przemywania oka oraz hydrożel pozwalający zareagować bezpośrednio po zdarzeniu i są bardzo łatwe w użyciu. Ich przewagą jest również przemyślana i przejrzysta konstrukcja oraz wyjątkowo mocne materiały.Mocne, a jednocześnie miękkie co nawet w przypadku ostrego hamowania pojazdu nie spowoduje dodatkowej krzywdy i nie pozwoli na uszkodzenie apteczki. Zakładając, że apteczka powinna znaleźć się w widocznym miejscu Niewątpliwą zaletą wyposażenia apteczek typu 410 oraz 510 jest również kamizelka odblaskowa oraz światło chemiczne, nie tylko istotne podczas sytuacji wypadkowych jako zabezpieczenie osoby ratującej, ale również jako zabezpieczenie na drodze oraz awaryjne źródło światła podczas np. wymiany koła w samochodzie w niewidocznych warunkach.

 

Czy mam obowiązek posiadać apteczkę?

Aktualnie nie ma obowiązku posiadania apteczki samochodowej jako niezbędnego wyposażenia samochodu. Stanowi to poważny problem w kontekście udzielenia pomocy. Oczywiście, istnieją od tej powszechnej zasady liczne wyjątki. Według rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, apteczka obowiązkowo powinna znajdować się w pojazdach takich jak: autobus, taksówka, samochód ciężarowy przewożący osoby, pojazdy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania.

Mam apteczkę i co dalej?

Z ważnych informacji – apteczka samochodowa nie powinna zawierać leków ani środków dezynfekcyjnych. Zmienne warunki atmosferyczne panujące w samochodzie nie zapewniają odpowiednich standardów przechowywania tych środków medycznych. Dlaczego nie należy też podawać doustnie leków osobom poszkodowanym w wypadkach? Zazwyczaj ich działanie aktywizuje się ok 30 minut po podaniu leku, a w tym czasie na miejscu powinno pojawić się już pogotowie ratunkowe, aby udzielić profesjonalnej pomocy. W innym przypadku możemy spowodować zakrztuszenie się ofiary lub nieświadomie utrudnić wykonanie dalszych zabiegów ratujących życie. Pamiętajcie, że tak wyposażone apteczki sprawdzą się doskonale jako zabezpieczenie wycieczek szkolnych lub wyjazdów grupowych w innym charakterze, jak również wyposażenie miejsca pracy.

 

Szerokich dróg!

Martyna