Rola pozoranta podczas symulacji medycznych.

Żadne zawody, pokazy czy szkolenia medyczne nie mogłyby się obyć bez symulowania zdarzeń
w jakich, w przyszłości przyjdzie lub nie, działać osobie udzielającej pierwszej pomocy. Symulacje te to nie tylko manekiny i nowoczesny sprzęt. W zdecydowanej większości za profesjonalnie przygotowanymi symulacjami medycznymi stoją ludzie. Instruktorzy i pozoranci.

Ci pierwsi to oczywiście specjaliści w swojej dziedzinie. Prawdziwe kozaki medycyny z ogromnym bagażem doświadczeń i umiejętności. To właśnie oni układają scenariusze, dopracowują szczegóły obrażeń, które może odnieść poszkodowany w czasie wypadku. Opracowuje jakie paramerty życiowe (przytomność, zorientowanie, oddech, tętno, ciśnienie, temperatura) będzie utrzymywać poszkodowany (pozorant) w danym stanie zagrożenia życia lub zdrowia.

Pozoranci – bo to właśnie o nich jest ten artykuł, to ludzie, którzy wcielają się w role poszkodowanych w czasie symulacji medycznych. Ich udział jest szczególnie ważny, ponieważ jest wiele czynności jakie potrafi człowiek zasymulować w przeciwieństwie do manekina. Bycie dobrym pozorantem  nie polega na bewładnym leżeniu w bezruchu będąc oblanym przez wiadro czerwonej farby. To bardzo odpowiedzialne i wymagające zadanie. Pozoranci często sami uczą się charakteryzacji teatralnej, dzięki temu są oni w stanie przygotować się wizualnie bez pomocy instruktora. W celach charakteryzacji wykorzystują profesjonalne kosmetyki, kleje i silikony teatralne, sztuczną krew i barwniki.  Wszystko to po to, aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny i największy realizm, którego wymaga dana pozoracja ratownicza. Sama charakteryzacja jednak to nie wszystko,  pozoranci muszą “grać role” poszkodowanego, udawać stres, agresje, panikę, rozpacz, strach i zachowywać się tak, jak zachowałby się poszkodowany w danej sytuacji. Idzie za tym również umiejętność dostosowania się i oddychania we właściwy sposób. Wystawiani są na różne warunki atmosferyczne: deszcz, słońce, śnieg, mróz, wiatr, a pomimo wszystko w czasie symulacji pozostają oni nie ugięci trwając w swojej roli. Wytrzymałość,umiejętność charakteryzacji oraz niezbędna wiedza to jedne z wielu cech naszych pozorantów. Dzięki swoim doświadczeniom i praktyce potrafią bardzo realnie odwzorować niektóre stany jak chociażby napad drgawek, duszności, nagłą utratę przytomności lub atak paniki.

Pozoranci to nieodłączny element każdego medycznego szkolenia, kursu lub zawodów. To dzięki nim uczestnicy mogą poczuć się jak w realnej sytuacji i działać pod przypływem adrenaliny i stresu. Współpracujacy zespół instruktora i pozoranta  to fundament profesjonalnie przeprowadzonego szkolenia z symulacjami ratowniczymi. Zgrane zespoły szkoleniowe możecie spotkać na naszych kursach z KursyRatownictwa MEDAID.