Znajomość swojego położenia to ważna sprawa, a sprawne przekazanie tej informacji może zdecydować czy ratownicy znajdą nas czy będą szukać 30 km dalej.

Większość obecnie używanych telefonów wyposażona jest w nawigację satelitarną (potocznie nazywamy to GPS, choć najpopularniejszy amerykański GPS nie jest jedyny – mamy do dyspozycji także rosyjski GLONASS czy europejskie GALILEO). Każdy z nich pokaże nam współrzędne naszego położenia, pozostaje pytanie gdzie je znaleźć w telefonie, jak poprawnie odczytać i przekazać dalej.

Każdy telefon ma swoje własne sposoby na to – może to być aplikacja mapowa lub kompas w iPhone czy Google Maps w telefonach z Androidem, jednak jeśli poważnie podchodzicie do tematu, warto doposażyć się w dedykowaną aplikację i na tym się skupimy.

Co nam daje dedykowana aplikacja? Poza innymi przydatnymi funkcjami, jak mapy offline i planowanie tras, daje możliwość obsłużenia kilku formatów współrzędnych. Do dyspozycji mamy kilka popularnych formatów (i wiele więcej mniej popularnych). Na filmie Tomka widzimy współrzędne w formacie stopni i minut, ale co ciekawe popularniejszy dla współrzędnych satelitarnych jest format samych stopni i dziesiętnych (N 63.981617 , W 19.089117), żeby nie było za łatwo może być jeszcze wersja w stopniach, minutach i sekundach (N 63° 58’ 53.8212’’, W 19° 5’ 20.8212’’), a spotkać się możecie jeszcze np. z UTM (27V 593516, 7096367), MGRS (27V WL 93516 , 7096367), OLC (9CM2XWJ6+J9) lub bardzo niestandardowy W3W (globule.fluidly.hitters). Sporo, co? 😉

Na szczęście, ratownik czy dyspozytor pozna w jakim formacie otrzymał współrzędne, więc naszym zadaniem jest tylko przesłać je bez pomyłki!

Obecnie jedną z ciekawszych aplikacji, pozwalających na poznanie swoich współrzędnych w różnych formatach i korzystania z map nawet bez połączenia z internetem jest darmowa aplikacja Mapy.cz (zarówno iOS jak i Android). Warto się jej przyjrzeć, a niezależnie od tego potestować wyświetlenie współrzędnych w domyślnych aplikacjach, to już zostawiamy Wam do własnych eksperymentów (ale lepiej poeksperymentujcie zanim będzie to decydowało o przeżyciu 😉 ).

Kuba – trailteam

https://apps.apple.com/pl/app/mapy-cz-navigation-maps/id411411020?l=pl i https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.seznam.mapy&hl=pl